08 Haz 4. Bisiklet Sempozyumu

Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Accell Bisiklet A.Ş olarak bizim de destek verdiğimiz 4. Bisiklet Sempozyumu Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Açılış konuşmaları EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cengiz Metin ve Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa tarafından gerçekleştirilen sempozyumun ilk oturumu Prof. Dr. Cengiz Metin’in moderatörlüğünde “Bisiklet ve Şehir” konusuyla yapıldı. Oturumda sırayla; İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur, İzmir Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İl Müdürü Ekrem Gülcemal, Trafikten Sorumlu İzmir İl Emniyet Müdürü Yardımcısı Hakan Sabancı, Accell Bisiklet San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Anıl Şakrak konuşmalarını yaparak bisikletli şehir, gelecek nesillere aktarımı gibi pek çok konuya değindiler.

EÜ Doktora Öğrencisi Sertaç Kasaplar’ın “Bas Pedala” isimli bisikletli kentler belgesel filmi gösterimi; Kopenhag, Amsterdam gibi bisiklet kültürüne ev sahipliği yapan şehirlerin şehir planlamaları ve orada yaşayan insanların görüşleriyle beraber izleyecilere aktarıldı.

EÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlileri Doç. Dr. Özgür Özkaya, Arş. Gör. Dr. Görkem Aybars Balcı ve Hakan As bisikletin yarışlarda ve öncesinde sporcu hayatına olan etkisi ve bisiklet hayatının bilimsel yönünü anlatan “Bisiklet ve Bilim’in Buluşması” izleyiciler tarafından ilgiyle izlenildi.

Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa moderatörlüğünde yapılan “Bisiklet ve Yaşam” konulu ikinci oturum kapsamında ise; Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu(EBİT) Sorumlu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bintuğ Öztürk “Bisiklet ve Liderlik”, Eşpedal Derneği Başkanı Saldıray Altındağ “Aynı Bisiklet ile Yol Arkadaşlığı”, Süslü Kadınlar Bisiklet Topluluğundan Sema Gür “Yolunu Farket ”, Sosyal Sorumluluk Projeleri Aktivisti Gökhan Güneri “Bisikletle Farkındalık Nasıl Oluşturulur”, İzmir Gençlik Merkezleri Gençlik ve Spor Kulübü Derneği(İZGEM) Üyesi Bora Bayraktarlar “Bisiklet Branşında Olimpik Seviyede Sporcu Yetiştirme”, EBİT ve Ege Dağ Bisiklet Takımı Üyeleri Polatkan Ayvaz ve Ahmet Tuncer Akdeniz “Öğrencilikte Bisiklet” konulu konuşmalar ile daha fazla bisiket ile daha güzel bir yaşam vurgusu yapıldı.

Sempozyumdan sonra Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi önünden başlayarak tüm kampüs içerisinde bisikletlerle tur atıldı.

Saat 21.15’te Ege Üniversitesi Kampüs Tören Şölen Alanı’nda gösterimi yapılan “The Program/Son Efsane” adlı bisiklet temalı film gösterimi ile etkinlik son buldu.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.