07 Haz Aletsiz Çıkmam Abi

İster turcu, ister yol bisikleti kullanıcısı, ister dağ bisikletçisi olun sürüşlerde yanımızda bulunması gereken olmazsa olmaz bazı ürünler vardır.

 

İlk akla gelenler; matara, iç lastik, 1 pompa, ışık, yama seti, levye, dağ bisikletçi iseniz belki Co2 tüpü ve ufak tefek yaralanmalara karşı ilk yardım malzemesi, gözlük, eldiven (yahu ne uzun listeymiş!) ve tabii ki bir alet seti. Bugün bir bisiklet mağazasına girdiğimizde onlarca farklı fiyatta, onlarca farklı özellikte ürün ile karşılaşıyoruz. Ben bugün size kendine çok güvenen bir firma ve üründen bahsedeceğim. Teste konu markamız ürünlerine “Ömür boyu garantili” yazacak kadar cesur bir marka olan Crankbrothers. Bu markanın felsefesini seviyorum. Belki markanın diğer ürünlerini -ki bence dağ bisikleti pedalları da şahane- bilenler vardır. Firma genç iki öğrencinin girişimleri ile 1996 yılında Kaliforniya, Amerika’da kuruldu ve ilk ürünleri ise lastik sökmek için kullanılan tasarım güzeli bir “levye” idi. Markayı değiştiren ürün ise ‘Eggbeater’ isimli pedalları oldu. Klasik çift yüzeyden kilitlenen pedalların aksine, Eggbeater tam 4 yüzden de kilitlenebiliyordu ve en önemlisi çamura bulandığında küçük bir tekmeniz 4 yüzeyi de açık bu pedalı temizlemek için yeterli oluyordu.

Önce Dağ Bisikletçileri

Eggbeater gibi bir amiral gemisi olunca alet seti incelemeye de dağ bisikleti sevenler ile başlayalım. Ürünün adı Y-16. Adını tahmin edeceğiniz üzere ürünün tam ortasına yerleştirilmiş Y şeklindeki üçlü allen anahtarından alan set tam 16 fonksiyona hizmet ediyor. Zincir bakla sökücüden Co2 sübabına, tel anahtarından 7 farklı hex ucuna pek çok işlevsel parçayı bu avuç içi kadar ve oldukça kompakt olan set sayesinde taşımak dert olmaktan çıkıyor. Tüm set son derece derli toplu duruyor. Ortadaki setler birbirine kuvvetli bir mıknatıs ile yapışıyor. Ayrıca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm uçlar Crankbrothers logolu ufak metal kutucuğun içinde saklı. Üç kenarda yer alan set parçaları yerlerine sıkı bir şekilde geçiyor. Son olarak merak edenler için ağırlığı 206Gr.

Yol Bisikletçilerine M-10

Komplike setleri taşımayı sevmeyen yol bisikletçileri için ağırlık önemli bir konu. Gövdesi alüminyumdan, üzerindeki aletler ise yüksek dayanımlı çelikten üretilmiş olan M-10 sadece 124Gr ağırlığa sahip. 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8 numara allen anahtarların yanı sıra, yıldız ve düz tornavida ve son olarak t-25 tork tornavida bulunuyor. Çelik aksamların dokusu pürüzsüz ve alet seti çok iyi katlandığından, zamansız açılıp forma cebinden ne teninize ne de formanıza zarar vermiyor. M-10 bu şekilde bir bisikletçinin temel alet ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli bir ürün olarak öne çıkıyor. Kullanmaktan zevk aldığım iki ürünü kısaca size tanıtmaya çalıştığım bu yazının böylece sonuna geldik. Yeni sayılarda yeni ürünler ile görüşene dek, sağlıklı ve bol pedallı günler!

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.